Trzepizur

Zadzwoń: 34 324 04 62

Napisz: sklep@ztrzepizur.pl

Informacje o złocie

Próba złota to sposób określenia zawartości złota w stopie, wyrażonej w promilach. Przykładowo: jeśli stop zawiera 50% czystego złota, to mówimy, że jest to złoto próby 500. Czyste złoto jest bardzo miękkie i - aby było twardsze - domieszkowane jest innymi metalami. Aby ustandaryzować ilość złota i domieszki, wprowadzono tzw. próby złota:

* pierwsza próba złota - 916

* druga próba złota - 750

* trzecia próba złota - 585

* czwarta próba złota - 500

* piąta próba złota - 375

* szósta próba złota - 333

Istnieje jeszcze inny podział czystości złota, określanej w karatach, gdzie 1 karat odpowiada zawartości wagowo 1/24 czystego złota w stopie:

* 24-karatowe - próba 1000 (z definicji)

* 22-karatowe - próba 916

* 18-karatowe - próba 750

* 14-karatowe - próba 585

* 12-karatowe - próba 500

* 10-karatowe - próba 417

* 9-karatowe - próba 375

* 8-karatowe - próba 333

Tak więc złoto drugiej próby można określić jako:

* złoto próby 750

* zawierające 75% czystego złota

* złoto 18-karatowe

Białe złoto - stop złota z niklem, cynkiem (25%), czasem srebrem i palladem imitujące barwą platynę. Termin "białe złoto" nie jest tylko nazwą handlową. W rzeczywistości również ma biały kolor. Większość obrączek z białego złota w sklepie ma wygląd srebra. Spowodowane jest to tym, iż są poddawane rodowaniu, tzn. pokrywa się je warstwą rodu. Z czasem rod się ściera i obrączka ma wtedy również kolor srebrny, ale nie ma już takiego blasku jak z warstwą rodu. Istnieje jednak białe złoto nierodowane i jednocześnie posidające właściwy kolor i połysk - jest to stop złota z niklem (po 50 %). Właściwości fizyczne białego złota różnią się, ponieważ zawiera ono inne domieszki i może wykazywać np. większą twardość. Właściwości chemiczne są praktycznie takie same jak złota innych kolorów.

Niebieskie złoto – stop złota z żelazem i niklem. Stworzone zostało z końcem lat 80. XX wieku (patent) przez genewskiego jubilera Ludwika Mullera. Stosowane w jubilerstwie ze względu na swój niespotykany niebieski kolor, jest najrzadszym stosowanym stopem złota. W stopie tym złoto stanowi 74,5-94,5%, żelazo 5-25 % i (w minimalnej ilości, 0,5-0,6%) nikiel. Kolor niebieski, a później poszczególne barwy stopu, uzyskuje w procesie utlenienia domieszkowanego złota przez podgrzewanie stopu w temperaturze 450-600 °C przez okres 10-12 minut. Podobny proces zmiany koloru na niebieski można zaobserwować podczas podgrzewania zwykłych przedmiotów ze stali, np. stalowych śrub (w tym wypadku jest on jednak tylko chwilowy). Przeważnie do uzyskania najbardziej pożądanego koloru stosuje się niebieskie złoto 21-karatowe.

Czerwone złoto - stop złota ze srebrem i dodatkiem miedzi. Barwa wyrobu zależy od proporcji srebra i miedzi w stopie: im więcej srebra i mniej miedzi tym bardziej delikatny odcień (tak zwane różowe złoto). Stosując znacznie więcej miedzi, a mniej srebra uzyskuje się złoto o bardzo intensywnym kolorze czerwonym. Z tych samych trzech składników, w zależności od stosunku srebra do miedzi, można uzyskać delikatne żółte złoto lub bardzo intensywnie żółte.

 

 źródło: wikipedia.org