Trzepizur

Zadzwoń: 34 324 04 62

Napisz: sklep@ztrzepizur.pl

Brylanty i diamenty

CO TO JEST BRYLANT?

Brylantem nazywamy diament o szlifie brylantowym, choć często określa się tym mianem wszystkie szlifowane diamenty niekoniecznie posiadające szlif brylantowy. Dzięki szlifowi brylantowemu diament zamienia się w brylant, dopiero ten szlif wydobywa z kamienia jego najlepsze cechy, w tym połysk i blask. Szlif brylantowy wymyślono w XVIIw. Jest on uważany za szczyt osiągnięć w dziedzinie obróbki kamieni jubilerskich. Stosuje się go głównie w diamentach, dlatego słowa "brylant" i "diament" często uważa się za synonimy. Dzięki odpowiednim proporcjom, zachowanym podczas procesu szlifowania, padające na kamień światło odbija się od wnętrza bryły i wraca do oka patrzącego pełne refleksów, błysków i kolorów.

KUPUJĄC PIERŚCIONEK Z BRYLANTEM

Dokonując zakupu pierścionka z brylantem powinniśmy zwrócić uwagę na cztery cechy brylantu, które determinują jego wartość. Dlatego też dwa, na pierwszy rzut oka jednakowe kamienie, mają zupełnie inną wartość:

A. BARWA Najlepszą barwę, zarazem najwyższą cenę mają brylanty oznaczone literą D, jest to najczystsza biel. Wartość brylantu spada wraz ze wzrostem jego zażółcenia, w skali literowej aż do litery Z.

B. CZYSTOŚĆ Kolejną cechą brylantów mającą wpływ zarówno na cenę, jak i na jego piękno jest czystość. Klasa czystości brylantu zależy od rozmieszczenia, wielkości, ilości, widoczności znamion zewnętrznych – skaz, oraz wewnętrznych – inkluzji.

C. SZLIF Ocena dokonanego szlifu oparta jest ocenie proporcji kamienia, wykończenie szlifu. Zaniżyć tę ocenę mogą również błędy w symetrii i polerowaniu.

Oceny szlifu:

1. DOSKONAŁA (ang. EXCELLENT)

2. BARDZO DOBRA (ang. VERY GOOD)

3. DOBRA (ang. GOOD)

4. ZADOWALAJĄCA (ang. FAIR)

5. SŁABA (ang. POOR)

D. MASA Masa brylantów wyrażana jest w caratach, jeden carat (1 ct) jest równowartością 0,2 grama. Słowo carat pochodzi od greckiego słowa keration, oznaczającego śródziemnomorską roślinę. Jej nasiona znane były z wyrównanej, prawie identycznej masy. Już w starożytności stosowane były jako odważniki Nie należy mylić tej jednostki z próbą złota określaną czasem również w karatach. Karat dzieli się na 100 punktów, brylant np. 20 punktowy ma masę 0,20 karata, oznaczaną najczęściej 0,20 ct.

CERTYFIKAT JAKOŚCI BRYLANTÓW W SKLEPIE PIERSCIONKI24.PL

W drodze dbałości o to, aby każdy klient naszego sklepu miał pewność, że zakupił dokładnie to czego oczekiwał, dołączamy do każdego wyrobu z brylantami certyfikat ich jakości wystawiony przez jeden z najbardziej znanych na świecie laboratoriów gemmologicznych. Współpracując z najbardziej renomowanymi ośrodkami zapewniającymi najlepszą jakość dbamy o Państwa komfort i zadowolenie z zakupów.